altınkarma

UYAFA YETENEKLİ ÇOCUKLARA KUCAK AÇIYOR


Altın Karma ile ilgili olarak 2011-2012 arasında ''Anadolu Futbol Akademisi'' projesi vesilesiyle İstanbul'daki televizyon binamızda tanıştığım Özcan Şimsek'e o dönem destek vermiştim. Henüz kuruluş aşamasındaki akademi projesi gelecek vaad ediyordu ve şu anda iyi bir noktaya geldiler. İlk olarak 2012'de İsviçre'deki Futbol Turnuvası'na Türkiye'yi temsilen, ''Van'daki depremzede minik öğrencilerden kurulu takım'' katılmıştı. Merkezi Erzurum'da bulunan Anadolu Spor Akademisi projesi ve Van Valiliği'nin desteğiyle minikler UEFA'nın konuğu olmuştu. Sepp Blatter'e hediye ettikleri forma gibi, bana da katkılarımdan dolayı bir forma hediye etmişlerdi. Sırtına ''04 Zafer'' yazdırdıkları formam, Ağrı Valiliği'nin Anadolu Futbol Akademisi'ne desteğini vurguluyordu. Ben de yakın zamanda o formamı futbol sevdalısı Çanakkaleli bir kardeşimize hediye ettim. ''Anadolu Futbol Akademisi'' olarak başlayan proje, geçen zamanda büyüdü ve UYAFA halini aldı. UYAFA (Uluslararası Yetenek Avcıları Futbol Akademisi) Özcan Şimşek ile her geçen gün minik yetenekleri futbola kazandırıyor. Biz de, yeteneklere olan desteğimize devam ederek Özcan Şimşek'le bir röportaja yer veriyoruz. UYAFA NEDİR? KURULUŞ AMAÇLARI NELERDİR? 
UYAFA Kırsal kesimde yaşayan yetenekli çocuklarımız için ''Geleceğin için sağlıklı beslen, hareketli yaşa, toprağını işle ve suyunu israf etme projesi kapsamında, önemli bir kimliğe ve misyona sahiptir. 2008 ile 2018 yılları arasındaki tarihsel geçmişin ve gündelik dalgalı süreç ve dönemlerin ardından, Anadolu Spor Akademisi 2018 yılında UYAFA olarak yapısal ve kurumsal bir değişikliğe gitmiş ve bugünkü adıyla UYAFA olarak hayatımızda yeni bir dönemi başlatmıştır. UYAFA’nın yönetim kurulu başkanının, yönetiminin ve teknik koordinatörünün futbol ilgisi, bilgisi, uğraşı, görgüsü ve amaçları doğrultusunda UYAFA projesi-UYAFA CUP-UYAFA futbol okulu örgütlenmesi, organizasyonu ve işleyişi bakımından ciddi yatırımlar gerçekleştirmiş bazı örgütlenme ve eğitim modellemeleri geliştirdiği iddiası ve uğraşına girişmiş ve bunun bir kısmını hayatileştirmiş bir projedir. Altını çizmeden geçilemeyecek en önemli ve takdire şayan atılımlarını ise kırsal kesimde yaşayan yetenekli çocuklarımız için gerçekleştirmiş ve bu konuda gerçekten örnek oluşturmuştur. UYAFA ile ilgili olarak bizi asıl ilgilendiren önemli konu ve bilgilenme ihtiyacı ise eğitim formasyonu, eğitim yaklaşımı, eğitim içeriği ve eğitim uygulamaları ile ilgilidir. 06-12 yaş gurubuna yönelik eğitim yapılanması olan bir proje elbette önce takdir edilmelidir. Bununla birlikte o yaş gruplarına yönelik nelerin, nasıl ve ne zaman öğretildiği de merak edilmeli ve bu merak giderilmelidir. Çünkü iyi, güzel ve doğru olan hiç bir şey gizlenmemeli ve açıkça paylaşılmalı ki, herkes bundan faydalansın. 

Vizyonumuz, ''Dünyada Saygıyla Tanınmak''. Mesele, ''futbolda günü kurtarmak değil, yarını yeniden kurmaktır'' UYAFA Hazırladığı Eğitim ve Antrenman Program Modelini Uygulayarak, Bu toprakların çocuklarından ''Gerçek'' profesyonel futbolcular yetiştiren Örnek bir proje olarak dünyada tanınmak. Misyonumuz, ''Modern Futbol Eğitimi.'' Bu Dünyanın çocuklarına spor yaptırmak, Sportmen bireyler olmalarına katkı koymak ve İçlerinden Seçilmiş ''Doğal Yetenekli'' olanlarına, ''Modern Futbol Eğitimi'' vererek, onları üst düzey kalite ve kapasitede ''Gerçek'' Profesyonel Futbolcular olarak Yetişmesinin önünü açmak.EN İYİ İŞİMİZ, ÇOCUKLARDIR! 
Ülkemiz turizm, kültür ve tarih ülkesi olmanın yanısıra ''SPOR ÜLKESİ''de olmalıdır. Bu bilinç ile hareketle 06-12 yaş gurubu lisans öncesi çocuklarımız için ''Geleceğin için sağlıklı beslen, hareketli yaşa, toprağını işle ve suyunu israf etme'' projesi kapsamında UYAFA projesini severek yapıyor, her gün bu projeye daha başka ne yenilik katabilirim diye çalışıyorum, araştırıyorum, okuyorum ve en önemlisi öğreniyorum. 

Amacımız; ''Çocuklarda altın öğrenim çağı 08–10 yaş arasıdır'' ilkesinden yola çıkarak yeni yetenekleri projemize katmak için yaptığımız her spor etkinliğinde çocuklar oynarken eğlenme, öğrenme fırsatı bulabileceği öğrenirken sosyalleşebileceği organizasyonlar düzenlemektir. Ben çocukları seviyorum ve bu nedenle hayatımı çocuklara adadım. UYAFA projesine de bu bilinçle başladık ve araştırmalarımda, ''yetenek, yeteneği geliştirme sürecine yanıt bulma, daha iyi eğitim verme, hedefe erken ulaşılır olma ve herkesin faydasına uygun olma'' gibi ihtiyaçları karşılama noktalarında hassas, bilinçli ve net çözümler üretmeyi hedefleyen bir ekip kurmaya çalıştım. Bu hedefler doğrultusunda; ''Çocuklar sonuçlardan önemlidir'' ilkesi ile ilerlemekteyim. Bu slogan bana çalışmalarımda ışık olmakta, yol göstermekte ve yeni yetenekler bulma fırsatı yakalayabilmekteyim. Çocuklar ile çalışma süreci, hem zor hem de çok kolay, hem antrenörün / eğitmenin anladığı ve hem de kimsenin doğru olanı yapamadığı bir süreçtir. Ben bu süreçte teknik heyetime ve yönetimime güveniyorum. Bu süreci doğru ya da doğruya yakın bir şekilde yönetmek için tecrübemi, organizasyon uzmanlığımı UYAFA projelerinde paylaşmak, daha fazla çalışmama neden oluyor. 

UYAFA projelerinde sporun yanında çocuklarımıza güvenilir gıda, sağlıklı beslenme ve obezite ile ilgili birebir eğitim verilecek. Çocukların doğasına çevresine olan sevgisini artırmak ve çevre bilincini oluşturmak aynı zamanda bu çevre bilincini yediden yetmişe aktarmak. Güzel çevre demek sağlıklı toplum demek yeşil kuşakların artırılması ile sağlığımız güven altına girecektir. Çocukların çevre ile iç içe olması ve çevrenin kötü şartlarına maruz olmamak adına temiz ve güzel çevrede nefes almalarını sağlamak, Suyu doğru kullanma tasarrufu sağlamak, Doğal varlıkları koruma bilinci, herkesin bir ağacı olsun bilinci gibi çalışmalar ve seminerler vermek. Buna doğa yürüyüşleri doğa bilinci ve çocukların doğayı tanımaları üzerine birçok etkinlik yapılacaktır. Spor yapan çocukların ailelerinde her türlü yasaklı madde gibi kötü alışkanlıkların hiç biri olmayacaktır. UYAFA projelerimizin daha fazla çocuğa ulaşmasının verdiği mutluluk, her geçen gün çocuklar adına öğrenilen her bir bilgi sadece ve sadece en iyi bildiğimiz işi yaptığımızın ödülü olacak. Çocuklar bizim umudumuzdur ve ümidimizdir, bu proje herkesindir ve hepimizindir. UYAFA projesi bir hayatı değil, bir çok hayatları doldurur. Benim en iyi işim, çocuklardır! 

Saygılarımla; 
ÖZCAN ŞİMŞEK 
UYAFA BAŞKANI 


SPOR AJANSI: fortuna MEDYA

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı bekliyoruz

ALTINKARMA Kulübeye Hapsedilenlerin Oyuna Girme Vakti Geldi (KULÜBE). Blogger tarafından desteklenmektedir.